Rastu naknade za štetu od vuka

0

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH najavljuje značajno povećanje naknada za štetu od vuka, poručujući da će neke kategorije domaćih životinja čak imati povećanje veće od 300 posto. U nacrtu novog Pravilnika o naknadi štete od strogo zaštićenih životinja, koji će biti objavljen na portalu e-Savjetovanja, predviđeni su značajno veći iznosi naknade štete za većinu kategorija domaćih životinja. Najveći porast predviđen je u kategorijama goveda i konja, a iznosi za određene potkategorije su povećani više od 300 posto. Iz Udruge hrvatskih krških pašnjaka su ranije kritizirali najavljeno povećanje odšteta, tvrdeći da ono neće riješiti problem napada vuka.

Prema podacima MINGOR-a, u posljednje četiri godine vukovi su zaklali 10.765 domaćih životinja, a ozlijedili 1423. Najviše prijavljenih šteta od vukova je u Dalmaciji, najviše u Splitsko-dalmatinskoj, a zatim u Šibensko-kninskoj i Zadarskoj županiji. Štete su zabilježene i u Lici i Gorskom kotaru, ali u manjem broju zbog veće populacije divljači.

Oglas

Iz MINGOR-a naglašavaju da razlozi povećanja broja konflikata mogu biti različiti, no to ne znači nužno da se povećala brojnost populacije vuka. Trenutno je u tijeku istraživanje koje će pokazati je li brojnost stabilna ili u porastu. Također ističu da je potrebno osigurati adekvatnu zaštitu stada te nadzor nad provedbom mjera i jačanje znanja ovlaštenih vještaka.

Stočari dužni osigurati zaštitu stoke od napada vukova

Prema Zakonu o zaštiti prirode, stočari su dužni na primjeren način i na svoj trošak osigurati zaštitu svoje stoke od napada divljih životinja. Ministarstvo poljoprivrede upozorava da stoka koja nije na ispaši mora biti zatvorena u odgovarajućem zaštićenom prostoru, poput staje, tora ili ograde. Ukoliko stado broji do 25 grla, stočar je dužan angažirati pastira, a za veći broj grla potrebni su pastirski psi.

Prema propisima, ograđivanje mora biti izvedeno na odgovarajući način, uz potrebnu visinu ograde te odgovarajući broj prisutnih pastira ili pastirskih pasa. U slučaju da stočar nije poduzeo nikakve dopuštene radnje i zahvate za sprječavanje štete, već su domaće životinje ostavljene na ispaši bez nadzora, nema pravo na naknadu štete.

Ministarstvo poljoprivrede poziva stočare da se informiraju o financijskim sredstvima iz Programa ruralnog razvoja kojima je omogućeno ostvarivanje potpora za ulaganja u električne pastire, autohtone pastirske pse čuvare (tornjake) te izgradnju novih i obnovu postojećih nastambi za stoku u području rasprostranjenosti velikih zvijeri. Novi natječaj Ministarstva poljoprivrede uskoro će biti objavljen.

Vuk je u Hrvatskoj strogo zaštićena vrsta, a Plan upravljanja je “u postupku donošenja”, kažu iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Broj vukova u Hrvatskoj varira, a od 2013. do 2018. prosječno je bilo 50 čopora.

L.O.