A sve je počelo 2007. godine, u glavi i sa idejom Dragutina Perkovića iz Zagreba, Brinjaka, predsjednika Zavičajnog kluba Brinjaka „Sokolac“ u Zagrebu, čije društvo djeluje od 14. travnja 1988 godine.
U razgovoru sa Dragutinom Perkovićem doznajemo da je zbirka specifična po tome što su sa njom pokušali zaustaviti vrijeme i na jedan specifičan način približiti sredstva, alate, pomagala, proizvode sadašnjim i budućim generacijama. Zbirka sa današnjim danom ima 921 predmet, što čini iznimno respektabilan broj, a što je između ostalog priznato i od Ministarstva kulture, Etnografskog muzeja iz Zagreba, jer je sve rađeno pod stručnim vodstvom.
Dodao je na kraju da nisu s ovim završili svoj posao, jer je ovo muzej, po svim elementima, no po zakonu smo ga morali imenovati zbirkom jer nije stalno otvoren i nema zaposlenog kustosa. Bez lažne skromnosti moram reći da ovom poslu nema kraja, zovu me telefonom iz raznih krajeva i kažu da su oduševljeni zbirkom, ljudi nude predmete, no strogo vodimo selekciju i odabir, jer mi nismo skladište već se provodi stroga selekcija.
„Sad je ona zbilja respektabilan dio naše turističke ponude, u stvari njena polazna i nezaobilazna točka. Zbirka ima neuobičajeno velik broj eksponata koji su koncepcijski jako dobro prezentirani o čemu govore i mnogobrojna svjedočanstva posjetitelja u našoj Knjizi dojmova. Zbog toga je Turistička zajednica, od resornog ministarstva, zatražila i dobila suglasnost upravljanja nad ovim objektom, što nam je bio poticaj da ga obnovimo i dodatno uredimo te uvedemo simboličnu naknadu za njen obilazak, a prikupljena će sredstva pomoći održavanju Zbirke i daljnjem prikupljanju eksponata“ – kazala je direktorica Mira Špehar.
Dražen Prša
Naslovnica Gradovi i općine Brinje „Zbirka narodnog blaga“ ogledalo kulturno povijesne baštine brinjskog kraja