
Blagdan Presvetog Trojstva organiziran u Župi Perušić po mnogome je danas sličio na blagdanska ozračja kakva su se događala u prošlosti. Mnoštvo zaprežnih kola, narodne nošnje, preko 300 hodočasnika, pjesma, tambure i molitve-sve je to završilo kod crkve Presvetog Trojstva u Podovima. Hodočasnici su se najprije okupili na Stočnom sajmištu u Perušiću gdje ih je blagoslovio župnik vlč. Joso Štefančić. Osim mnoštva zaprežnih kola, neki su hodočasnici na odredište došli automobilima, neki i pješice. U odnosu na stara vremena, promijenila se samo scenografija jer se do Podova sada dolazi modernom pristupnom cestom koja vodi do A-1. Ostalo je uglavnom bilo baš onako kako se to događalo prije mnogo ljeta.
Kod crkve Presvetog Trojstva bilo je doista živo, a impresivan dojam povećavalo je mnoštvo, od kojega mnogi nisu mogli niti stati u crkvu. Tijekom svete mise vlč. Štefančić zahvalio se na potpori Općine Perušić, kao i brojnim mještanima koji su pomogli da se današnji blagdan proslavi na dostojanstven način. Tijekom crkvenog obreda obavljena su i dva sakramenta krštenja. Nakon mise u okolici crkve se plesalo, pjevalo, sviralo i gostilo. Tekkada pogledamo možemo samo pretpostaviti kako je to bilo nekada, u vrijeme kada su ovi lički prostori imali najmanje četiri puta više žitelja nego li danas.
L. O.
Možda će vas zanimati
Imate važnu priču, fotografiju ili video? Javite nam se na [email protected]

