Župan Petry potpisao Ugovor za izradu glavnog i izvedbenog projekta Memorijalnog centra Domovinskog rata u vrijednosti 260 tisuća eura

0

U prostorijama Ličko-senjske županije danas je potpisan Ugovor o izradi projektno-tehničke dokumentacije Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije.

Ugovor vrijedan 258.375 eura potpisali su župan Ličko-senjske županije Ernest Petry i direktorica poduzeća X.3.M. d.o.o. iz Zagreba Maja Furlan Zimmermann. Potpisivanju je nazočila i pročelnica Upravnog odjela za regionalni razvoj i fondove EU Zrinka Mraović, te arhitekti Mirko Buvinić i Mirela Bošnjak ispred tvrtke X.3.M..
Rok za izradu dokumentacije iznosi 180 radnih dana, a obuhvaća izradu idejnog projekta, glavnog projekta i izvedbenog projekta s troškovnicima.

Oglas

Po završetku izrade navedene dokumentacije steći će se uvjeti za ishođenje građevinske dozvole i početak gradnje budućeg Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije.

Projekt se provodi uz podršku Ministarstva hrvatskih branitelja te u suradnji s partnerima Gradom Gospićem i Klubom branitelja 118. brigade HV, a u isti su uključene i ostale udruge iz Domovinskog rata s ovih područja.
Ukupna vrijednost investicije, prema izrađenom natječajnom elaboratu, procijenjena je na 5 milijuna eura bez PDV-a.

Potpisivanju ovog Ugovora prethodio je projektni natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja Memorijalnog centra, koji je Ličko-senjska županija provela u suradnji s Društvom arhitekata Zadra. Idejno rješenje obuhvaća površinu BRP = 1800 m2 s pripadajućim tematskim parkom, dok će vanjske dimenzije budućeg centra iznositi dužno 90 metara, te širinu i visinu od približno 20 metara.

Nakon potpisivanja ugovora župan Ernest Petry i predstavnici projektantskog tima, zajedno s nazočnima, održali su konstruktivan i inspirativan razgovor o budućem izgledu i sadržajima Memorijalnog centra. Razmijenjene su ideje, komentari i prijedlozi o arhitektonskim i sadržajnim aspektima centra, s naglaskom na važnost dostojanstvene prezentacije povijesti, funkcionalnosti prostora te uključivanja edukativnih i multimedijskih sadržaja. Svi sudionici složili su se oko važnosti stvaranja suvremenog i dojmljivog prostora koji će dostojno čuvati uspomenu na Domovinski rat i hrvatske branitelje.

Memorijalni centar bit će mjesto interaktivne prezentacije povijesti, namijenjeno posebno učenicima osnovnih i srednjih škola za potrebe terenske nastave, ali i svim drugim posjetiteljima koji žele saznati više o događajima iz Domovinskog rata.

U sklopu centra planiraju se i dodatni sadržaji – interpretacija povijesti Like, istraživački centar, te muzejsko-galerijska i dokumentacijska djelatnost, koja će omogućiti prikupljanje, obradu i prezentaciju arhivskog gradiva iz vremena Domovinskog rata.

Memorijalni centar Domovinskog rata Ličko-senjske županije postat će novi, prepoznatljiv javni prostor s jasnim vizualnim identitetom, važan ne samo za hrvatsku povijest i lokalnu zajednicu već i za sve posjetitelje i turiste, te će predstavljati trajno sjećanje i počast hrvatskim braniteljima.

L.O.