SP 2026 Hrvatska – Gana ...
More
    Hrvatska – Gana
    ...
    Naslovnica Gradovi Gospić Na Smiljanskom Polju proslavljena svetkovina Rođenja sv. Ivana Krstitelja i 50 godina...

    Na Smiljanskom Polju proslavljena svetkovina Rođenja sv. Ivana Krstitelja i 50 godina kapelice

    Oglas

    Na svetkovinu Rođenja sv. Ivana Krstitelja, kod kapelice sv. Ivana Krstitelja na Smiljanskom Polju svečano misno slavlje predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Marko Medo.

    Misno slavlje, koje je započelo u 19 sati, biskup Medo predvodio je u zajedništvu s preč. Nikolom Turkaljem i vlč. Vitomirom Glavašom, dok je liturgijsko pjevanje i sviranje predvodio o. Marko Maglić, župnik u Gospiću.

    Ovogodišnja proslava imala je posebno značenje jer je obilježena i 50. obljetnica izgradnje kapelice sv. Ivana Krstitelja, podignute 1976. godine. U kapelicu je ugrađen kamen donesen iz stare crkve sv. Ivana Krstitelja na Gori iz 1838. godine, iz župe Ribnik, čime je očuvana povezanost s duhovnom i povijesnom baštinom ovoga kraja.

    Na početku misnog slavlja župnik preč. Nikola Turkalj pozdravio je hodočasnike koji su pješice stigli iz Gospića, okupljene vjernike, gradonačelnika Gospića Darka Milinovića te ostale goste. Posebnu zahvalnost izrazio je biskupu što je predvodio misno slavlje te vlč. Vitomiru Glavašu na sudjelovanju u proslavi.

    U homiliji je biskup Medo istaknuo kako Crkva, uz Blaženu Djevicu Mariju, slavi rođendan još samo svetoga Ivana Krstitelja jer je njegovo rođenje već najavljivalo Onoga koji dolazi. Okupljene je pozvao da promatraju lik ovog velikog proroka i da kroz njegov život pokušaju pronaći odgovor na pitanje o smislu vlastitoga života.

    Govoreći o Ivanu Krstitelju, biskup je primijetio kako se mnogima njegov lik ne čini osobito privlačnim. Ne sviđa nam se, rekao je, njegov stil života, njegova povučenost u pustinju i njegove oštre riječi. Ipak, upravo promatranje njegova života i smrti može pružiti mnogo svjetla za razumijevanje vlastitoga životnog puta.

    Homiliju je oblikovao kroz tri trenutka Ivanova života: rođenje, život i smrt. Podsjetio je da se Ivan rodio kako bi bio Mesijin preteča, “glas koji viče u pustinji”, koji pripravlja put Gospodinu. To je bio njegov identitet i njegovo poslanje, za koje se tijekom dugih godina pripremao u pustinjskoj samoći.

    Govoreći o smrti sv. Ivana Krstitelja, biskup je ustvrdio kako se ona može činiti apsurdnom, besmislenom i tragičnom. No odgovor je pronašao u činjenici da je Ivan dovršio svoje poslanje. Pokazao je narodu Onoga radi kojega se rodio, pokazao je Jaganjca Božjega i njegovo je poslanje bilo završeno.

    Tumačeći Ivanov život između rođenja i smrti, biskup je rekao kako je to bio život ispunjen pripremom, snažnim djelovanjem, uspjesima, ali i kušnjama, razočaranjima i sumnjama. Podsjetio je kako su ga učenici napuštali, kako je završio u tamnici te kako se i sam pitao: “Jesi li ti Onaj koji ima doći ili drugoga da čekamo?”

    U nastavku je istaknuo da je život Ivana Krstitelja slika života svakoga čovjeka. “Svatko je rođen za nešto”, rekao je biskup, naglašavajući kako Bog svakoga čovjeka stvara s određenim planom i poslanjem.

    Prisjetio se pritom meditacije Romana Guardinija koji govori kako se svakom novorođenčetu u času rođenja šapne jedna riječ izgovorena samo njemu te da cijeli život nije ništa drugo nego potraga za smislom te riječi. “Riječ je o našem identitetu, o Božjem planu s nama. Svaki od nas izrečen je kao jedna jedinstvena Božja riječ i naš je životni zadatak otkriti je i živjeti”, naglasio je biskup Medo.

    Govoreći o smrti, poručio je kako ljudima često izgleda da netko umire prerano, premlad ili iznenada, ali da čovjek iz Božje perspektive umire onda kada dovrši svoje poslanje. “Nije važno koliko dugo živimo, nego jesmo li dovršili ono za što nas je Bog poslao”, rekao je.

    Na kraju homilije biskup je istaknuo kako se između sigurnosti rođenja i sigurnosti smrti odvija ljudski život, ispunjen nadama, uspjesima, ali i žalostima, razočaranjima i sumnjama. Kada se čovjek pita ima li sve smisla, isplati li se biti pošten, vjeran, velikodušan i čestit, tada treba učiniti ono što je učinio i Ivan Krstitelj – pitati Isusa.

    “Pitajmo i mi u svojim tihim noćima molitve: Bože, zašto si me stvorio? Koja je ona riječ koju si izrekao samo nada mnom?”, potaknuo je vjernike biskup Medo.

    Homiliju je zaključio molitvom svetom Ivanu Krstitelju, moleći da i okupljeni vjernici spoznaju zašto ih je Bog stvorio i da dovrše svoje životno poslanje.

    Na završetku misnog slavlja biskup je podijelio blagoslov okupljenim vjernicima, a potom je preč. Nikola Turkalj pozvao sve nazočne na zajedničko druženje i tradicionalno paljenje ivanjskog ognja u čast sv. Ivanu Krstitelju.