Danas se obilježava Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine.
Prije 24 godine, 18. studenog 1991. godine, nakon tromjesečnog otpora slomljena je obrana Vukovara. Bitka za Vukovar najkrvavija je bitka Domovinskog rata. Od početka borbe za grad, 25. kolovoza 1991., po podacima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada 18. studenoga 1991., ubijena su ili poginula 1.624 branitelja i civila te je ranjeno njih 1.219. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće osoba. Na popisu zatočenih i nestalih osoba u Domovinskom ratu još je 310 osoba s vukovarskog područja. Hrvatski sabor je na sjednici održanoj 29.10.1999. godine donio odluku o proglašenju Dana sjećanja na žrtvu koju je podnio ovaj herojski grad i time stvorio temelje za obranu Hrvatske od agresora.
Istoga dana kada je pao i Vukovar, na drugom kraju Hrvatske, u Ravnim kotarima u selu Škabrnji počinjen je još jedan bezuman ratni zločin. Tog kobnog jutra pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi na čelu s Ratkom Mladićem slomili su otpor hrvatskih branitelja. Brojčano i municijom nadjačani branitelji nisu se mogli obraniti. Nakon sloma otpora demoraliziranih branitelja, agresor je Škabrnju sravnio sa zemljom. Uništeni su stambeni, vjerski i ostali objekti. Planski izvedenim zločinom etničkog čišćenja, toga dana su u selu Škabrnji, život su izgubile 84 osobe hrvatske nacionalnosti – 26 branitelja i 58 civila.
Vukovar i Škabrnja, zbog tragedija koje su ih zadesile, postali su simbol stradanja, ali i bolni podsjetnik na sve žrtve koje su dale svoj život za samostalnu i slobodnu Hrvatsku.
Izaslanstvo Općine Brinje na čelu sa zamjenikom načelnika Karlom Devčićem je na brinjskom trgu paljenjem svijeća za žrtvu Vukovara i Škabrnje 1991., na dostojanstven i primjeren način odalo počast svim žrtvama koje su dale svoj život za neovisnu i slobodnu nam Domovinu.
L.O.