
Utakmica trećeg kola skupine G između Irana i Egipta, koja će se u petak odigrati na Lumen Fieldu u Seattleu, našla se u središtu pozornosti zbog spora oko obilježavanja Dana ponosa.
Kako prenosi Reuters, lokalni organizacijski odbor u Seattleu još je prije ždrijeba odlučio susret uvrstiti u program događanja kojima se obilježava Pride Month. Nakon što je ždrijeb spojio Iran i Egipat u istoj skupini, uslijedile su reakcije dvaju nogometnih saveza.
Iranski nogometni savez zatražio je od FIFA-e da spriječi unošenje i isticanje sadržaja kojima se pruža potpora LGBTQ+ zajednici na stadionu. Egipatski savez otišao je korak dalje te je službenim pismom glavnom tajniku FIFA-e Mattiasu Grafströmu poručio kako odbacuje takve aktivnosti, navodeći da su u suprotnosti s kulturnim, vjerskim i društvenim vrijednostima njihove zemlje.
FIFA nije prihvatila njihove zahtjeve. Krovna svjetska nogometna organizacija ostala je pri pravilima koja vrijede tijekom cijelog Svjetskog prvenstva te je potvrdila da su dugine zastave i drugi dopušteni simboli podrške LGBTQ+ zajednici dozvoljeni na stadionima.
Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino pokušao je ublažiti cijelu situaciju pojasnivši da se službeno ne radi o FIFA-inoj “Pride utakmici”, već o događaju koji organizira lokalni odbor domaćina u Seattleu. Unatoč tome, organizatori nisu odustali od planiranog programa, pa će utakmica biti odigrana uz obilježavanje Dana ponosa.
Posebnu težinu cijeloj priči daje činjenica da su u Iranu istospolni odnosi kažnjivi, a u pojedinim slučajevima zakon predviđa i smrtnu kaznu. U Egiptu homoseksualnost nije izričito kriminalizirana posebnim zakonom, ali vlasti godinama koriste druge zakonske odredbe za procesuiranje i uhićenje pripadnika LGBTQ+ zajednice.
Pročitajte i ovo
Utakmica Irana i Egipta tako je, osim sportskog značaja u borbi za plasman u nokaut fazu Svjetskog prvenstva, postala i jedna od najviše komentiranih tema ovogodišnjeg turnira.


