SP 2026 Hrvatska – Gana ...
More
    Hrvatska – Gana
    ...
    Naslovnica Poljoprivreda Ministar Vlajčić: Zakon o lovstvu povijesni je zaokret, uz nas je 70...

    Ministar Vlajčić: Zakon o lovstvu povijesni je zaokret, uz nas je 70 tisuća lovaca

    foto HINA/ Jure DIVIĆ/ ua
    Oglas

    Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić u četvrtak je u Hrvatskom saboru branio novi Zakon o lovstvu tvrdeći da on predstavlja povijesni zaokret u lovstvu kojim će se pravednije i odgovornije upravljati lovištima, dok oporba tvrdi da država dodatno financijski  opterećuje građane.

    Ministar je naglasio kako se prijedlogom zakona želi postići to da se lovištima upravlja stabilno, odgovorno i dugoročno. Prednost na natječajima za zakup lovišta imat će domicilne udruge i lovoovlaštenici koji su uredno gospodarili lovištem, zakup prava lova produljuje se s 10 na 20 godina, a županijama se povećava naknada od zakupa prava s 20 na 60 posto.

    Posebno se osvrnuo na štete od divljači, navodeći da je u tekućoj godini planirano rekordnih gotovo 16 milijuna eura za financiranje naknade štete. Dosadašnji sustav često je, rekao je, stvarao osjećaj nepravde i pravne nesigurnosti jer se odgovornost lovoovlaštenika vezala uz samu činjenicu nastanka štete, neovisno o stvarnoj krivnji.

    Za štete od divljači odgovara onaj čija je krivnja dokazana

    “Predloženim rješenjem uvodi se jasnije pravilo, odgovara onaj čija je krivnja dokazana. Ako se krivnja nije dokazala ni vozaču ni lovoovlašteniku, svatko snosi sam svoju štetu. Time stvaramo pravedniji sustav za građane za lovoovlaštenike i održiviji model za državu”, istaknuo je Vlajčić.

    Upravo je ta izmjena naišla na najviše kritike oporbe koja je tvrdila kako je riječ o školskom primjeru prebacivanja odgovornosti.

    „Ako vam divljač uništi usjeve ili automobil, krivi ste sami jer ste se našli u krivo vrijeme i na krivom mjestu”, poručila je SDSS-ova Dragana Jeckov.

    SDP-ov Miroslav Marković pitao je ministra kakva se poruka šalje vozačima. “Vozač koji naleti na divljač na cesti, iako nije kriv, iako je vozio po propisima, neka si popravi sam auto o svom trošku. Sada svu odgovornost praktično prebacujete na same vozače koji, vjerujte mi, kad voze, ne mogu izbjeći nekad nalet na divljač”, rekao je Marković.

    Ministar je odgovorio da sustav koji predlaže postoji u 18 država članica EU-a.

    „Pa tko nam puni proračun? Ne pune nam Marsovci proračun. Isti ti vozači pune proračun i zašto bi svi vozači plaćali štete u prometu kada govorimo o pojedinačnoj odgovornosti određenog vozača,”, poručio je Vlajčić zastupniku.

    Goran Kaniški (HDZ) rekao je “kako je svaki pas i mačak stariji od šest godina postao divljač”, pa je tako lani za pojedinačnu štetu na jednom vozilu isplaćena 41 tisuća eura.

    Broj šteta od divljači s 1500 u 2018. godini porastao na njih 7600 u 2025. godini

    „Koja je to bila brzina da zec, odnosno mala srna može na jednom automobilu napraviti 40.000 eura štete? Tko je tu kriv? Da li ta divljač ili taj automobil koji je došao drugom brzinom?”, pitao se Kaniški.

    Ministar je podsjetio kako je broj šteta s 1500 u 2018. godini porastao na njih 7600 u 2025. godini.

    „To dovoljno govori da tu nešto nije u redu i upravo zato odgovornost mora biti jasna. Na temelju dokazane krivnje tko je prouzročio štetu, taj za nju odgovara. Jednostavno tako je riješeno svugdje. Zašto bi kod nas bilo drukčije?”, rekao je Vlajčić.

    SDP-ovom Daliboru Domitroviću sporno je što se državu rasterećuje s 15,9 milijuna eura, kao i lovoovlaštenike i Hrvatski lovački savez, a opterećuju se građani kroz sve kazne i troškove koje će morati plaćati kod nesreća sa divljači.

    „Mene to sve nekako podsjeća na smjernicu onih saveza skijaškog, judo saveza. Nadam se da neće Lovački savez u tom smjeru”, poručio je.

    Ministar mu je odgovorio da je otišao predaleko.

    “Nikakvo rasterećenje, nikakav novi namet. Svatko može sebi uplatiti dodatno kasko samo za štete i na taj način se pokriti kao i svaku drugu imovinu koju osiguravamo kada se želimo nekakve odgovornosti osigurati. Primjerice, neka ribica nam gricne dasku za surfanje, pa je ministarstvo, nadležno za ribolov, opet odgovorno. Puno toga možemo urediti na takav način. Sad ispravljamo pogrešno”, rekao je Vlajčić.

    I SDP-ovoj Ivani Ribarić Marjanović u fokusu je bila odgovornost vozača.

    „Koliko naši vozači moraju točno biti odgovorni, koliko brzo ili sporo, koliko kilometara na sat bi oni trebali voziti da kasnije mogu dokazati da nisu krivi, da su vozili propisano, a divljač im je u noći izletjela iz zašikarenog područja?”, pitala je na što joj je ministar odgovorio da su znakovi na cesti “poprilično dovoljni da svatko zna koliko brzo treba voziti i kako se ponašati u uvjetima na cesti”.

    HDZ-ovu Branku Juričev Martinčev pitala je ministra za slučajeve oko naknade štete koju snose lovoovlaštenici i mogu li to mala lovačka društva podnijeti i plaćati velike police osiguranja.

    Vlajčić je odgovorio da se to odnosi samo na slučajeve skupnog lova „kada je došlo do određenih aktivnosti koji su istjerali divljač na cestu”.

    „Podijeljena je odgovornost i zna se tko je odgovoran i u tom trenutku snosi štetu. To je dosad plaćala država i to je model koji ne postoji nigdje unutar Europske unije”, istaknuo je ministar.